РКЕ ќе објави нова цена на парното

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги (РКЕ) денеска треба да објави нова цена на топлинската енергија во Скопје, што ќе се применува од утре.

Новата цена, за која  РКЕ вчера одржа подготвителна седница, ќе ја соопшти на прес-конференција  претседателот на РКЕ Марко Бислимоски.

Според најавите од Бислимоски, парното нема да поскапи повеќе од 5 проценти, односно, како што вели, зголемувањето  би се движело до максимум од 50 до 60 денари на месечно ниво.

 


Статијата е прочитана 223 пати.

Сподели:


КБ Прво пензиско