Македонија

Бензините поскапуваат за два, дизелот за 2,5 денари од литар

вторник, 12 октомври 2021

Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 3,41 проценти. Со одлуката малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 се зголемуваат за два денари по литар, додека малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) за 2,50 денари по литар.

Тоа значи дека од ноќеска на полноќ литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе чини 75,50 денари, ЕУРОСУПЕР БС -98 ќе се продава по 77,50 денари за литар, ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) ќе биде 67,50 денари литар, а Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) 67,00 денари/литар,

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 1,630 денар од килограм и со тоа малопродажната цена ќе изнесува 42,761 денари за килограм.

 

Содржината е прочитана 336 пати.