Инфо

Горивата поскапуваат од половина до еден денар од литар

понеделник, 21 јуни 2021

Цените на горивата се зголемуваат за половина до еден денар од литар, информираше Регулаторната комисији за енергетика. Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемуваат за 1,00 денар од литар, додека малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемува за 0,50 денар од литар.

Тоа значи дека од ноќеска на полноќ новата цена на ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе изнесува 69,50 денари за литар, на ЕУРОСУПЕР БС -98, 71,50 денари литар, додека дизелот ќе се продва по 62,00 денари литар. Еден литар од маслото за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1) ќе чини 62,00 денари, а килограм мазут М-1 НС 36,009 денари.

Содржината е прочитана 91 пати.