Инфо

Нафтените деривати поскапуваат за половина денар

вторник, 13 октомври 2020

Нафтените деривати поскашуваат за половина денар по литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика.

Тоа значи дека од ноќеска на полноќ малопродажната цена на Еуросупер БС – 95 ќе изнесува 59,50 денари за литар, на Еуросупер БС -98 ќе биде 61,50 денари литар дизел Еуродизел БС (Д-Е V) ќе чини 50,50 денари, додека Екстра лесно 1 масло (ЕЛ-1) ќе се продава за 50,50 денари по литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,895 денари закилограм и ќе изнесува 26,863 денари килограм.
 

Содржината е прочитана 33 пати.